Koně nám propůjčují křídla, která postrádáme.
Pan Brown

vývoj koně - eocén, miocén

8. května 2010 v 11:54 | Terka
Až do tohoto období, období třetihor sahá původ koňovitých. Je to období od 55 do 35 miliony let před naší érou. (Z: Dinosauři vyhynuli asi před 65,5 miliony lety).

Na jihozápadě USA byla objevena jistra zvířete, která byla uznána za nejstaršího předka dnešních koní, tento ,,prakůň" dostal název Eohippus (Z: Eos=jitřenka; hippos=kůň) Tento kůň byl však totožný s Hyracotheriem, který žil v Evropě.

Hyracotherium
Byl patrně předkem všech koní. Na naší planetě se objevil před 65 miliony let (Z: na konci křídy). Podobali se spíše šelmám. Měli krátké nohy s pěti prsty na nichž byly drápy a nášlapné polštářky. Byl vysoký asi 36 cm, vážil zhruba 5, 5 kg, jeho chrup se vůbec nepodobal chrupu dnešních koní. Tito koně zřejmě žili v porostech s měkkou, bahnitou půdou a v okolí stojatých vod.

MIOCÉN
V pozním miocénu se objevili koně, kteří dosahovali rozměrů dnešních lemen. Patřil mezi ně např. Megahippus, který brzyx vyhynul, další přešli do Asie a poté taktéž vyhynuly.


Zajímavost: Tapír
Tapír je savec patřící do řádu lichokopytníků, čeledi tapírovitých. Zástupci druhu jsou např. tapír indocký, nebo tapír jihoamerický. Dorůstá do délky až 2, 5 m a výšky 1m. Většinou je to stádové zvíře vyskytující se v tropických deštných lesech, atd.. (záleží i na druhu). Dnešní tapíři jsou vzdálenými příbuznými koní.

Tapír jihoamerický
http://www.ezoo.cz/files/zvire/135.jpg


Zdroje informací: Velká kniha o koních - Elwyn Hartley Edwards; cs.wikipedia.org/
Obrázek: www.ezoo.cz
Text: Tereza Matoušová

Veškeré kopírování, bez mého svolení a uvedení zdroje je zakázáno!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama