Koně nám propůjčují křídla, která postrádáme.
Pan Brown

Leden 2010

Nemoci kopyt

5. ledna 2010 v 12:28 | Terka
Zánětem kosti střelkové nejčastěji trpí sportovní a staří koně. Napadá přední nohy koně a může se rozšířit také do okolních šlach. Tento zánět se projevuje kulháním, které se může zlepšit, ale stále se zhoršuje. Léčí se podkováním a pracovním klidem.
Zášlap je poranění na kopytě nebo nad kopytem. Vzniká tak že si kůň ozubem jedné končetiny poraní druhou končetinu. Léčba se provádí chirurgickým odstraněným veškeré poškozené tkáně.
Nášlap (neplést se zášlapem!) je poranění nejčastěji na zadních končetinách na kopytní škáře, kopytní střelkové kosti, ... Vzniká když kůň našlápne na ostrý předmět, který pronikne přes rohovinu až do kopytní škáry. Pro léčbu je třeba předmět odstranit a zavolat podkováře, který seřízne rohovinu okolo poranění.
Rakovina kopyt je závažné onemocnění kopyt, které postihuje oblast střelky. Při vzniku se podobá hnilobě, ale je mnohem závažnější a projevuje se větším nepříjemným zápachem. Při rakovině dochází k nadměrnému bujení střelky. Z napadených míst rostě bělavá hmota, která je velmi citlivá a i při malém poranění začne krvácet. - kůň bude kulhat. Rakovina kopyt se častěji vyskytuje u tažných koní, ale objěvuje se i u koní teplokrevných. Příčiny rakoviny kopyt nejsou zcela známé, ale je zřejmé že ji způsobují špatné hygienické podmínky. Léčbu této nemoci pokaždé provádí veterinář! Léčba se musí začít co nejdříve a je možné že se bude muset měnit než začne zcela zabírat. Pokud se nezačne s léčbou v čas může dojít k deformaci kopyta. Pokud chcete rakovině kopyta předejít, musíte mít čistou stáj i výběh.
Laminditida neboli schvácení kopyt vzniká nejčastěji přílišnou námahou, alergií, dlouhým pobytem ve stáji, nebo následkem jiného zánětu v těle. Schvácení se projevuje na postoji koně. Hlava a krk jsou vytaženy dopředu, kůň přenáší váhu na zadní končetiny a je nahrbený. Na schvácení jsou náchylnější přední končetiny. Léčba musí začít co nejdříve, musí být přivolát veterinář. Pokud léčba nezačne vůbec dochází k chnickému zánětu - kopytní kost se zvrátí a může se poškodit. Léčba potom trvá dlouho a kůň nemůže již být využíván tak jako dříve. V takovém případě, ale již často schvácení také nejde zaléčit a kůň musí být utracen. Dá se ale také léčit správným strouháním, a to i ve stádiu, kdy veterináři již doporučují nechat koně utratit.

Kartička plemene - Hafling

5. ledna 2010 v 11:29 | Terka |  Kartičky plemen
Tereza Matoušová terusakfotky.blog.cz
Bez povolení !!!NEKOPÍROVAT!!!Původ: jih Rakouského Tyrolska
Průměrná výška: 135 (cm)
Hmotnost: Těžcí koně
Využití: univerzální plemeno. Zápřah, jezdectví, voltiž, western, ...
Barva: Ryzák s bílou hřívou a ocasem, nebo palomino
Charakter: Mírná.Kartička plemene - Fríský kůň

5. ledna 2010 v 11:17 | Terka |  Kartičky plemen
Tereza Matoušová terusakfotky.blog.cz
Bez povolení !!!NEKOPÍROVAT!!!


Původ: Fríské pobřeží severího Holandska
Průměrná výška: 152, 5 a více (cm)
Hmotnost: Těžcí koně
Využití: zápřah, drezúra
Barva: pouze černá bez odznaků. Povoleny jsou jen jednotlivé bílé chlupy
Charakter: Fríští koně jsou inteligentní a klidní. Jsou přátelští a hraví.Kartičky plemen - Arabský plnokrevník

5. ledna 2010 v 11:03 | Terka |  Kartičky plemen
Tereza Matoušová terusakfotky.blog.cz


Původ: Arabský poloostrov
Průměrná výška: 150 cm
Hmotnost: do 500 kg
Využití: parkur, drezúra. dostihy, pouštní dostihy
Barva: Převážně ryzáci, bělouši, hnědáci a vraníci.
Charakter: Jsou to inteligentní, temperamentní a vytrvalí koně.